Voluntariat/Strângere de fonduri

______________________________________________________________________________________________

Revista Povestiri Transparente s-a născut în pandemie, în anul școlar 2020-2021, sub forma unui proiect de strângere de fonduri pentru copiii cu boli grave de la Asociația Magic.

Profesori voluntari la MagicHELP (care oferă meditații gratuite copiilor beneficiari ai Asociației Magic), Alina Jiman și Cătălina Cocan au cunoscut câțiva dintre beneficiari, apoi le-a venit o idee: să implice în voluntariat copiii care doresc să ajute alți copii.

Așa a apărut revista Povestiri Transparente, cu apariție bianuală (înainte de Crăciun și înainte de Paști), în format electronic.

Povestirile scrise de copii, aranjate de Alina și Cătălina, s-au concretizat într-un cadou oferit oricui a dăruit, în timpul campaniilor Povestiri Transparente, o sumă de minim 100 RON în contul Asociației Magic.

În anul școlar 2021-2022, elevii Şcolii Gimnaziale Nr. 1 Gherla au hotărât să survoleze distanţa ce îi desparte de elevii Școlii Gimnaziale Alexandru Vaida-Voevod şi să-şi dea întâlnire într-un loc de poveste, numit… (ghici ghicitoarea mea!) Povestiri Transparente.

Astfel, in the mood for good (cum spun prietenii noștri de la Asociația Magic), copiii de la cele două școli, împreună cu Alina și Cătălina, vor scrie povești pe care le vor dărui, din tot suflețelul lor creativ, oricui ajută familiile copilașilor bolnavi.

Cum puteți ajuta?

1. Cine dorește să ajute va dona 100 RON (sau mai mult) în contul unei asociații care îngrijește copiii bolnavi; să știți, nouă ne sunt dragi Asociația Magic (RO23RNCB0132142511010001 și Asociația Autism Transilvania (RO20BTRL06601205H34389XX)! Așadar, dăruitorul alege asociația către care să direcționeze ajutorul său, specificând, la detalii ale plății, “Donație Povestiri Transparente”.
  2. Dovada plății se va trimite pe adresa de mail povestiritransparente@gmail.com
  3. În cel mai scurt timp, dăruitorul va primi, în semn de mulțumire, revista Povestiri Transparente, în format electronic.

Pentru că Magia este în fapte, rugăm elevii, profesorii, părinții, prietenii școlilor noastre să ne ajute, povestind altora despre proiectul Povestiri Transparente.

Mulțumim mult!